بازنشانی گذرواژه

Your search results
آذر 7, 1397

دسترسی به مکان

جزئیات

دریاچه ولشت دریاچه ای است در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت، این دریاچه کوهستانی در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن آباد واقع گردیده است. در قسمت جنوب غرب این ناحیه علم کوه قرار دارد. دریاچه ولشت یکی از دریاچه های آب شیرین ایران به شمار می رود.دریاچه ولشت
دریاچه ولشت ۷۱اُمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ مهر ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
 
 

مسیری کوهستانی را طی می کنیم و در جستجوی دریاچه ای زیبا هستیم. دریاچه ای که در میان دره ای قرار گرفته و همچون جواهری خودش را از نگاه ها پنهان کرده است. آب از قلب زمین می جوشد و از طریق جوشش چشمه ها خودش را به دریاچه می رساند. در این میان نزولات آسمانی نیز بخش از آب آن را تامین می کنند. نام این دریاچه ولشت است و یکی از ۱۰ دریاچه ی آب شیرین ایران به شمار می رود. در اینجا جالب است بدانید که در کشورمان تنها ۲۸ دریاچه طبیعی و ۹ دریاچه بر اثر ساخت سد وجود دارد.

دریاچه ولشت- شمالستان

چشم انداز طبیعی این جلوه ی خدادادی به همراه ویژگی های باستان شناسی، مردم شناسی و هنرهای سنتی یکی از مقاصد زیبای شمال کشور به حساب می آید که علاقه مندان زیادی را به سوی خود می کشاند.دریاچه ولشت در داخل کاسه ی بزرگی از زمین هایی با خاک های رانشی و فرسایشی شکل گرفته است و ۱۵۰۰۰۰ متر مربع وسعت و ۲۰ متر عمق دارد. میزان حجم آب این دریاچه در حدود ۳ میلیون متر مکعب است که از چشمه های جوشان میان دریاچه و نزولات جوی تامین می گردد. ولشت، آب سریز ندارد و تنها سطح آب آن بالا و پایین می رود.

دریاچه ولشت- شمالستان

این دریاچه ی آب شیرین به عنوان هفتاد و یکمین اثر طبیعی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ مهر ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است و تمامی مناطق اطراف آن در لیست مناطق حفاظت شده ی سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.
دریاچه ولشت از جمله دریاچه های است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه های کم ارتفاع کلمه، از دید پنهان است.

 آب دریاچه تنها با نزول باران و جوشیدن چشمه های زیرزمینی دریاچه که در وسط آن می جوشند و بالا می آیند تامین می شود. هوا مرطوب ولی خنک است. دریاچه ولشت با چشم اندازی زیبا و دلنشین، مکان مناسبی جهت گردشگری موقت یک روزه است. آب شیرین و زلال آن جایگاه خوبی برای اردک، ماهیان و برخی از پرندگان مهاجر است.به دلیل آب زلال و شیرین دریاچه و دارا بودن عمق بیش از ۴۰ متر، و به علت تشابه نسبی اش با استخر بزرگ، موجب تحریک شناگران گشته و این تحریکات گاهی موجب وسوسه شنای غیر شناگران نیز می گردد.

 
دریاچه ی ولشت توسط کوه هایی محاصره شده و تصویری متفاوت را به نمایش گذاشته است که تماشای آن آرامش کم نظیری را به شما ارائه می دهد.درختان کمی در کنار دریاچه وجود دارند و میزان سایه در فضای اطراف آن کم است اما می توانید در سایه ی همین درختان هم چند ساعتی را بگذرانید و لحظات خوشی را برای خود رقم بزنید.
 

دریاچه ولشت- شمالستان

مسیر دسترسی به دریاچه ولشت

برای رسیدن به دریاچه ولشت ،در محور چالوس به تهران ، ۲۳ کیلومتر بعد از پل کجور و ۳ کیلومتر قبل از مرزن آباد یک راه آسفالته به سمت غرب وجود دارد که شما را از جاده اصلی جدا می کند. با ورود به جاده و پشت سرگذاشتن سر بالایی ها و پیچ ها و عبور از کنار جنگل های زیبای کاج به روستای کردی چال می رسید. از روستا یک راه خاکی وجود دارد که شما را به ولشت می رساند

ویدئو

پاسخ دهید

اقامتگاههای نزدیک