بازنشانی گذرواژه

Your search results
اسفند 21, 1397

روستای ناتر

دسترسی به مکان

جزئیات


ناتر، بهشت پنهان کوهستان

روستای ناتر در میان رشت کوه های البرز بهشتی پنهان در کوهستان است که تا به حال به آن کمتر پرداخته شده است.
به گزارش شمالستان، ناتر روستایی است از کلان روستاهای چالوس در منطقه کوهستانی مرزن آباد  که در ارتفاع   ۲۱۰۰ متری از سطح دریا های آزاد سر بر زانوی کوهستان نهاده است.
این روستا به واسطه داشتن جنگل و کوه و آب فراوان از مناطق پر جاذبه گردشگری به حساب می آید. یونجه زارها، علف زارهای باغی، جالیزها، این روستا را محاصره کرده و درختانی چون گردو، سیب، فندق، اجا، بید، صنوبر، تبریزی و… دور نمای ناتر را خوشتر در منظر نظر جلوه می دهند.

روستای ناتر در سمت شمالی با روستاهای بیجدنو، فشکور و کمی دور تر با تله همسایه است. در سمت جنوبی و با حد فاصل یک  یال کشیده شمالی- غربی با روستاهای نکرس، چاکبزه الیت و در جنوب غربی با دلیر همسایه است.سمت غربی ناتر یکسره مرتع است و آنجا را با هیچ آبادی دست رس نیست.
مومن توپا ابراهیمی از جمله نویسندگان، پژوهشگران و روزنامه نگاران شهرستان چالوس است که در مورد روستای ناتر گفته های زیادی دارد.
وی می گوید: تعداد خانوار های ناتر در فصل گرم از ۳۰۰ فراتر می رود و در فصل سرد به یک دهم آن فرو می افتد، به همین نسبت جمعیت ۲۵۰۰ نفری آن در طول سال چنین تغییری را تجربه می کند. حضور دانش آموختگان و فرهیختگان در طول یک قرن اخیر در ادارات شهرستان ملموس بوده و عرصه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی سراسر شهرستان گواه حضور آنان بود. از جمله اولین روستاهایی بود که در دهه چهل قرن حاضر صاحب مدرسه دولتی سپاه دانشی شد.

این نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار ادامه می دهد:  ناتر آنجا که قرار است نام روستایی باشد، در معنا و مفهوم کنایی، آب رودخانه و دریا چه را در بردارد  این موارد که همگی  در نوع خود در ده و مراتع ناتر مصداق دارند دلیلی است بر وجه تسمیه آبادی ای که در کنار آب هایی از قبیل رودخانه، چشمه و نهر یا هر گونه آبی قرار دارد. این مفهوم با شمایل ظاهری ناتر بسیار همخوانی دارد زیرا هم در کنار رود خانه است و هم چندین چشمه و نهر در داخل روستا و این سو و آن سوی آن جریان دارند و از زمین می جوشند.

توپا ابراهیمی در مورد راه دسترسی روستای ناتر اظهار می کند:  ناتر روستایی که در ارتفاع ۲۱۰۰متری در دامنه سبز کوهستان پر صلابتی آرمیده است، در میان وفور آب آبادان گشته است. موقعیت استقرار آن نسبت به قله معروف تخت سلیمان خاور و جنوب خاوری قلل کرچم، حمم کر و مسمور است. راه های دسترسی از مسیر اصلی در کیلومتر ۳۰جاده چالوس به کرج به سمت باختر از جاده اصلی منشعب شده و به موازات آن ادامه می یابد.


وی اضافه می کند: این مناطق با تنوع گیاهی شامل جنگل ها، مراتع، سبزه زارها، گلزارها، مزارع، علفزارها و مناطق صخره ای سخت عبور با پرتگاه های بسیار خوفناک و حیوانات و چشمه سارهای زلال و حیات بخش برای انسان ها غنیمتی بسیار غنی در اختیار دارد. اگر این مسیر در فصول بهار و تابستان پیموده شود عطر و بوی گل های رنگارنگ و پوشش گیاهی متنوع که بخش اعظم آنها دارای خاصیت دارویی هستند احساس مثبت رهگذران یا مسافر را بر می انگیزند. با اندکی درنگ در کنار یک چشمه سار و گشتی در پیرامون آن می توان با انبانی از انواع گیاهان دارویی و گل های رنگارنگ برگشت که در طول سال بتوان از آنها بهره گرفت و به همان نسبت از دارو های شیمیایی دور شد.

توپا ابراهیمی

این محقق و پژوهشگر  می افزاید:  ناتر از مسیر دلیر، به وسیله رشته راهی فرعی به طالقان نیز متصل می شد این راه مسیر دیرینه مراودات روستاهای شمالی کوهستان غرب با طالقان بود که ابتدا بسیار سخت عبور و فقط پیاده ها می توانستند از نیمه دوم بهار تا نیمه پاییز از آن بگذرند اما با مرمت اساسی این راه توسط یکی از اهالی ناتر  قابلیت عبور چهار پایان از قبیل اسب و قاطر در همان فاصله زمانی امکان پذیر شد.
توپا ابراهیمی تصریح می کند: در روستای ناتر به لحاظ وجود اماکن تاریخی هیچ آثاری فرا خاکی مشاهده نمی شود  اما در جای جای آن آثار «فروخاکی» را با اندکی خراش در دل زمین می توان مشاهده کرد،این آثار فرو خاکی که به هنگام حفر پی سازه های محلی از قبیل خانه و طویله یا شخم زمین و حفر چاه های فاضلاب رویت شده اند، به طور عمده سفالینه ها و خشت و آجر های چهار گوشی شکل داده اند که مشخص می شود با ملاتی از نوع ساروج کار بری یافته اند. نمونه این مصالح در محل دزگردن (دژگردن) به وفور یافت می شود.

وی خاطر نشان می کند: ساختمان های متراکم شده در جایگاه اصلی روستای ناتر با معماری قدیمی هنوز در کنار سازه های مدرن تر خود نمایی می کنند، این ساختمان ها به دلیل ساختار ویژه وشیوه بکار گیری مصالح در مقابل عوامل طبیعی از قبیل سرما، گرما، باد و بوران، توفان و از همه مهم تر زلزله به خوبی مقاومت کرده و مقرر است در راستای اهداف گردشگری دست نخورده باقی بماند.
این نویسنده و محقق در مورد سازه ها می گوید: سازه هایی با سنگ چوب و با ملاتی از خاک رس که با بکار گیری دم دستی ترین مصالح بنا می شدند بدوی ترین و قدیمی ترین شکل ساخت و ساز بود. از آنجایی که در تمامی مناطق کوهستانی سنگ به وفور وجود داشت، با جمع آوری آن می شد سازه ها را آماده کرد.
توپا ابراهیمی، صنایع دستی روستای ناتر را بسیار منحصر بفرد توصیف کرد و ادامه می دهد:  بافت البسه از قبیل جوراب پشمی، پیراهن پشم بافت، چوقا، جاجیم ازار، شالکه، دستکش پشمی، کلاه خود پشمی، کلا،   شولا، کلک، نمد، قالی، لوازم چاروداری، ساختن «کچه=قاشق چوبی» ،«کترا= ملاقه چوبی» ،«کجلز=کفگیر چوبی»،«گالدم=پیمانه ی چوبی برای شیر»،«برپاچ =سینی بزرگ چوبی»لیفا، پارو، دسته تبر و دسته فنداره و…این صنایع و ابزار و آلات همگی سابقا در ناطر تولید می شدند و کاربرد داشتند ولی اکنون به دلیل غیر کاربردی شدن، تولیدشان نیز متوقف شد و استاد کارانش دار فانی را وداع کردند.

زنبور داری از مشاغل مردم ناتر

وی زنبور داری را از مشاغل روستای ناتر عنوان می کند و می گوید: گلزارهایی که سراسر مراتع ناتر را پوشانیده مکان بسیار مناسبی است برای زنبور داری، هر چند بعضی از اهالی ناتر در باغچه های خود به طور سنتی تعدادی کندوی زنبور داشتند اما شغل محسوب نمی شد ولی در چند دهه اخیر پرورش زنبور به عنوان یک شغل پا گرفت تا بستان ها به غیراز اهالی ناتر زنبور داران دیگری از نواحی ساحلی کندوهای خود را به دور و اطراف این روستا و در جای جای مرتع آن در دور و نزدیک، مستقر می کنند که نشانه ی استعداد این منطقه برای گسترش این شغل خوب و پر درآمد است.

چشمه های معروف روستای ناتر

این محقق و نویسنده  اضافه می کند: اسپه چشمه، پل کش چشمه، تل سف دره چشمه، درغال چشمه، گنوی چشمه، غوره نوی چشمه، لستر مالینگای چشمه، مریم چشمه، مسمور چشمه، هزار چشمهبخشی از چشمه های ناتر است.

بخشی از گونه های گیاهی

توپا ابراهیمی در مورد گونه های گیاهی اظهار می کند: بز پلهم پرتالی،پلهم، تلس،چچم،چماز،درزن تکی، زفن زنک،ساس واش،سرخس شیر=شبدرکوهی، سازی، شنگ، گزری، گرز،گزنه، کرگزنا،مچه، منا، کوکلاشک، ککی ماره،کرچام، کو واش،وای … ال، الندره، اجا،تل سف، حمرو،راش، زرشک ،سرماگ،شیردار، کرپ، کرزل، کچت،کلیکک،کنس،گالش انگیرک،گو هلیک، مخرا،ملج،موزی،ولیک،هلی دار از جمله گونه های گیاهی است

گیاهان دارویی روستای ناتر

وی به معرفی گیاهان دارویی این روستا که بسیار معروف هستند پرداخت و اذعان می کند: آیشم، باریجه، پر سیاوشان، ترم، تشی گزر، ترش اساگ، جرن، زرشک، زمنج، سیر کوهی، سوسن، شماقل، شقایق، فشکی واش،  کوچای، لاری، مهر اساگ، ولزلفک، نسترن کوهی، هلاله سر…از جمله این گیاهان است که بسیار کاربرد داشته و دارد.

تپه ها،گردنه ها،قله ها،کوه های روستای ناتر

آبیدر، حمم کر، در غار، دهاله، دوغار، دوکل کمر، دیو چال، دیو چال خوشاکش، زرد گل، سر چال، سرخ سنگ، سیو لچ، فراخ لت، کرچم، کشتی سنگ، مال چال،م خرا کواک از تپه ها و کوه های این منطقه به شمار می رود.
رئیس شورای اسلامی روستای ناتر نیز با اشاره به جاذبه های فراوان ناتر می گوید: این روستا به واسطه داشتن جنگل و کوه و آب فراوان از مناطق پر جاذبه گردشگری به حساب می آید. یونجه زارها، علف زارهای باغی، جالیزها، این روستا را محاصره کرده و درختانی چون گردو، سیب، فندق،اجا، بید، صنوبر، تبریزی و… دور نمای ناتر را خوشتر در منظر نظر جلوه می دهند.
یداله شمس ناتری می افزاید:  مکان های دیدنی این روستا  آبشار و چشمه بارینگنون، خانه های قدیمی با پوشش چوب و لت به سر, سنگفرش معابرروستا که دیواره های منازل و نمای آنها سنگ دارند. 

روستای ناتر جزو ۳۳ روستای بافت با ارزش در کشور است

وی تصریح می کند: پیگیری و تصویب بافت با ارزش و تاریخی روستا که در حال حاضر جزو ۳۳روستای بافت با ارزش در کشور است و و اجرای فاز نخست و بازسازی بافت با ارزش روستا به اتمام رسیده است؛ گیاهان دارویی زیادی در این روستا می روید. به همین دلیل در فصل بهار و تابستان جمعیت زیادی برای چیدن این گیاهان به ناتر می آیند.

به گزارش ایسنا، روستای ناتر با توجه به ویژگی های خاص و جاذبه هایی که دارد هر ساله و در طول سال خصوصا در فصل تابستان پذیرای گردشگران زیادی است اما در نظر بسیاری همچنان ناشناخته است و  می تواند به عنوان روستای  بوم گردی معرفی شود و برنامه ریزی لازم صورت گیرد. 

راه دسترسی به روستای ناتر

راه های دسترسی از مسیر اصلی در کیلومتر ۳۰جاده چالوس به کرج به سمت باختر از جاده اصلی منشعب شده و به موازات آن ادامه می یابد.

ویدئو

پاسخ دهید

اقامتگاههای نزدیک