بازنشانی گذرواژه

Your search results
مهر 10, 1397

دسترسی به مکان

جزئیات

دریاچه فراخین یکی از دریاچه‌های کمتر شناخته شده در نزدیکی روستای کندلوس است. این دریاچه آنقدرها بزرگ نیست و بیشتر شباهت به تالاب دارد. اما واقع شدن در میان جنگل انبوه و تمیزی آن باعث شده است یکی از جاذبه‌های اصلی در نزدیکی روستای کندلوس و جاده چالوس باشد.

 

 

فراخین در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته. به دریاچه فراخین؛ تالاب فراخین هم می‌گویند؛ به این دلیل که دریاچه چندان وسیع نیست. فراخین با طول ۱۳۰ متری و عرض ۳۵ متری؛ حدود نیم هکتار مساحت دارد. این تالاب زمردین در میانه جاده جنگلی نوشهر به بخش کُجور واقع شده است.

آب دریاچه فراخین از دو منبع تامین می‌شود؛ یکی چشمه‌ای در بالادست آن به همین نام و دیگری از بارش باران و برف.

 

دریاچه فراخین - شمالستان

 

اگر تا به حال از فراخین بازدید نکرده‌اید عجیب نیست. تا همین چند سال پیش این مکان برای عموم ناشناخته بود. فراخین در موقعیتی دور از دسترس  در دل جنگل پنهان است و با وجود مسیر خاکی، نیمی از سال راهش هموار نیست. همچنین درختان مسیر بلند و انبوه‌اند و یافتن دریاچه به راحتی ممکن نیست.

دریاچه فراخین به نام تالاب ارواح  هم مشهور است؛ به دلیل این که راهی پر پیچ و خم دارد، در این راه و کنار دریاچه، سنگ‌ها و درختان خزه بسته‌اند، تالاب آبی تیره رنگ دارد و خیلی از اوقات محیطش مه‌آلود است.
موقعیت دوردست فراخین موجب شده که هوا و محیطی تمیز و مناظری بکر داشته باشد.

 

دریاچه فراخین - شمالستان

 

خود دریاچه با حصاری سبز از درختان سر به فلک کشیده محدود شده. انعکاس درختان روی دریاچه دیدنی‌ست؛ پس دوربین‌تان را فراموش نکنید. تنها از روی دریاچه می‌توان آسمان را بی‌­واسطه دید. صدای پرندگان گوش و هوش شما را به خود مشغول می‌کند و آرامش آنجا تجربه­‌ی کم‌نظیری برایتان رقم خواهد زد.

جذابیت‌های سفر به فراخین

از جذابیت‌های منطقه؛ پیاده‌روی در جنگل و محیط اطراف دریاچه است. محیط جذابیت زیادی برای عکاسی دارد. هر گوشه­‌ای که بنگرید موقعیتی جذاب و خوش عکس دارد. در این طبیعت‌گردی قایق بادی همراهتان داشته باشید. آمدن کنار دریاچه بدون به آب زدن؛ تشنه از لب چشمه برگشتن است. اگر شنا هم بلد باشید که خوش به حالتان.

 

دریاچه فراخین - شمالستان

 

جاهای دیدنی فراخین

در نزدیکی دریاچه فراخین آبشارها و چشمه‌هایی وجود دارد که مانع از تک بعدی بودن سفرتان می‌شود. دره‌های سرسبز و خیره‌کننده‌ای در هر زاویه خود را نمایان می‌کند.

آبشار دارنو وِلِرده

آبشار دارنو مجموعه‌ای از ۷ آبشار کوچک و بزرگ است که در محدوده فراخین قرار گرفته‌اند. این منطقه پوشیده از درختان بلند توسکاست. درختان در حاشیه­‌ی رودخانه جا خوش کرده­‌اند.

 

دریاچه فراخین - شمالستان

 

روستاهای اطراف فراخین

روستای کندلوس در حدود ۴۵ کیلومتری تالاب است. روستاهای ویسر و دلسم هم جذابیت­‌های خاص خود را دارند. خانه‌های روستایی و زندگی و فرهنگ‌شان برای شهر­نشینان قطعا جذاب و کنجکاوی برانگیز است.

خانه­‌های سنتی این حوالی به سر خُنه و کَلچو خُنه معروف‌اند. دیواره این خانه­‌ها از کاهگل و چوب است و سقف آن نیز از تکه چوب‌هایی به نام لَت پوشانده می‌شود. در مناطق دیگر شمال هم این اسلوب خانه‌سازی رواج دارد.

برای اقامت در این سفر چند انتخاب دارید:

  • اطراق در طبیعت اولین گزینه است.
  • می‌توانید از خانه‌های محلی روستاهای اطراف همچون دلسم و ویسر استفاده کنید.
  • مهمانسرا­های شهر­های اطراف گزینه‌ای دیگر است.
  • اگر انتظار فضایی راحت‌تر را دارید، اماکن اقامتی روستای گردشگری کندلوس انتخاب مناسبی برای شماست. کندلوس از ویسر ۲۷ کیلومتر فاصله دارد.

دریاچه فراخین - شمالستان

 

مسیر­های دسترسی و نحوه سفر به فراخین

  • زمان سفر برای بازدید از دریاچه فراخین چه فصلی از سال است؟

دریاچه فراخین تمام فصول سال از زیبایی‌هایی برخوردار است. اما از اردیبهشت ماه تا انتهای شهریورماه این دریاچه به علت پر آب بودن از زیبایی‎‌های بسیاری برخوردار است. هایپرشیا تورهایی برای این فصل از سال دارد.

 

  • دریاچه فراخین - شمالستان

  • از چه مسیری به دیدن این دریاچه برویم؟

از جاده چالوس حرکت کنید. بعد از گذشتن از مرزن آباد در سمت راست، جاده کمربندی چالوس به نوشهر جاده‌ای فرعی است که تابلوی  دیزی‌سرای آذربایجان در کنار آن خودنمایی می‌کند. مسیر را ادامه دهید تا به روستای دلسم و بعد از آن روستای ویسر برسید. این جاده را ادامه داده تا به یک جاده خاکی معدنی برسید. پس از عبور از رودخانه‌های کم عمق جاده‌ای خاکی که حدود ۴۰ کیلومتر است شما را به دریاچه فراخین می‌رساند که البته قبل از آن ۵ دوراهی در پیش رو دارید. دو تای اول را به سمت راست (تابلو به سمت کجور)، سومی را به سمت چپ، چهارمی را به سمت راست و دوراهی پنجم مسیر سمت چپ را انتخاب کنید.

آدرس: استان مازندران، شهرستان نوشهر، بخش کجور، بعد از روستای ویسر

دسته بندی: Uncategorized

ویدئو

اقامتگاههای نزدیک