بازنشانی گذرواژه

Your search results
مهر 10, 1397

دسترسی به مکان

جزئیات

دریاچه الندان (به نام آببندان پله ازنی هم شناخته می‌شود) این دریاچه در نزدیکی ازنی از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد و نام خود را از این روستا گرفته است. روستای ازنی در ۶۵ کیلومتری جنوب شهر ساری و ۲۰ کیلومتری کیاسر در دهستان چهاردانگه در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در دامنه‌ی کوهی به نام ازنی کوه و با مختصات جغرافیایی ،۵۳ درجه و ۲۵ دقیقه و ۲ ثانیه شرقی و ۳۶ درجه و ۱۴ دقیقه و ۱۴ ثانیه شمالی و ۱۲۰۰ متری از سطح دریا در جاده ساری ـ سمنان (جاده کیاسر) واقع شده است.

 

 

دریاچه الندان- شمالستان

 

وسعت این آب بندان ۱۷ هکتار است که در موقع بارندگی به ۳۰ هکتار نیز می‌رسد. در فصل زمستان محل سکونت اردک‌های وحشی است و سال های اخیر با رها سازی ماهی در این دریاچه کاربرد های آن افزایش پیدا کرده است.

در آن سوی آب بندان پله رود خانه‌ای جریان دارد که آب گواری آن برای نوشیدن بسیار مناسب است، چون از سرچشمه‌ی این رودخانه تا محل اتصال آن به زمین‌های کشاورزی هیچگونه سکونتگاه انسانی وجود ندارد تا آب آن را آلوده کند.

 

دریاچه الندان-شمالستان

در نزدیکی آبندان پله درختچه‌های ازگیل و ولیک وجود دارد که پذیرای مهمان خود در فصل پاییز است. جالب است بدانید آب این آب‌بندان فقط از طریق نزولات آسمانی تامین می‌شود و هیچ رودخانه‌ای به سمت آن جریان ندارد.

نحوه قرار گیری و نوع خاک آن باعث شده است در اثر اندک بارانی تمام آبهای باران و برف به سمت آن جریان پیدا کند و عدم نفوذ پذیری خاک آن باعث شده است ماندگاری آب را در این آب‌بندان زیاد کند. اطراف آبندان در اوایل بهار محل رویش گل بنفشه، الزی (پیازچه وحشی) و انواع سبزی‌های معطر و دارویی است. دیدنی‌های این روستا را می‌توان اینگونه برشمرد: آب‌بندان پله، اَ فروشونه، جنگل‌های انبوه پله، اندون، رودخانه لاکبار قله زیبای ازنی کوه، دب چاه‌های موجود در جنگل‌های ازنی، قله ازنی ،مرقله (مارقله)

 

دریاچه الندان-شمالستان

 

آب‌بندان پله دارای امکاناتی از قبیل: دستشویی، قایق موتوری و پدالو است. نزدیک‌ترین راه رسیدن به این آب‌بندان از طریق روستای ازنی است. جاده تا روستای ازنی آسفالت بوده و از آنجا تا آب‌بندان تقریبا فاصله یک و نیم کیلومتری دارد که آسفالت نیست. 

آدرس: مازندران-ساری- جاده کیاسر- روستای ازنی

دسته بندی: Uncategorized

ویدئو

اقامتگاههای نزدیک