بازنشانی گذرواژه

Your search results
دی 9, 1397

روستای خوشواش

دسترسی به مکان

جزئیات

روستای ییلاقی  چشمنواز خوشواش (خِشِواش) ، روستایی کوهستانی (در دهستان بالاخیابان لیتکوه شهرستان آمل) است. که در دامنه ی کوهی به همین نام قرار گرفته است. خوشواش در زبان محلی به نام خِشِواش شناخته می شود .  به زبان مازندرانی “خش” به معنای خوش و “واش” به معنای علف به کار می رود . پس خشواش به معنای خوش علف یا علفزار خوب و مرغوب است . آب و هوای روستا سرد و نسبتا خشک است به گونه ای که عملاَ امکان اسکان در زمستانهای سرد و برفی در آن وجود ندارد و باید به عنوان روستایی ییلاقی بدان نگریست! با شمالستان همرا باشید.

منطقه خوشواش در محدوده ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد هوای روستا به شدت متغیر است . به طوری که در یک روز تابستانی میتوان با آفتاب شدید، مه گرفتگی ، بارش باران و حتی تگرک روبرو شد! پاییز که از راه برسد باد های تند و گاه و بیگاه نیز سر میرسند. زمستانها نیز سراسر روستا را برف سنگین میپوشاند و روستا عملا خالی از سکنه میشود. اما تجربه ی گذراندن روزهای تابستان در خوشواش با هر تابستان دیگری متفاوت است . تابستانی بسیار خنک که گاهی شعله بخاری های هیزمی را روشن می کند در حالی که در شهر کولرها را باید روشن کرد.  ممکن است در اواسط مرداد ماه بارش تگرگ را در آنجا شاهد باشید. بنابراین لباس گرم به همراه داشته باشید.

 

آب آشامیدنی و امکانات روستا:

آب لوله کشی در روستا وجود ندارد اما چشمه های هفت¬چشمه ،مروارید چشمه ، معصومه کوثر ، انجلج و پنج انگیس ، آب زلال و گوارایی دارند . نبود درمانگاه نیز یکی از مسائل این روستای زیبا است. که باید به هنگام سفر در نظر داشت.

مناظر و چشم اندازهای رویایی خوشواش:

به سبب مرتفع بودن این روستا ، در روزهای ابری و مه آلود دریایی از ابر را پیش روی خود خواهید دید. که دره های میان کوهستان و جنگلهای انبوه مازندران را پر کرده است. و در روزهای آفتابی و شبهای صاف منظره ی شهر های آمل ، محمود آباد ، سرخرود ، فریدون کنار ، بابل ، قائم شهر و ساری دیده می شود همچنین از سویی دیگر میتوان عظمت قله ی دماوند، بام ایران، را به تماشا نشست!

ویژگیهای گردشگری خوشواش:

خوشواش مقصد خوبی برای دوچرخه سواران کوهستان است که قصد دارند تجربه ای متفاوت  از سفر برای خود رقم بزنند در طول سال تورهای دوچرخه سواری در این روستا برگزار می شود که می توانید از آن ها استفاده کنید.
اگر کوهنوردی تفریح و ورزش مورد علاقه شماست و به دنبال تجربه نوع جدیدی از مناظر در ارتفاعات هستید ، خوشواش را در فهرست مقاصد خود قرار دهید و در ارتفاعات نظاره گر قله دماوند باشید.

پیاده روی در میان روستا را فراموش نکنید و حتما دوربین خود را همراه داشته باشید تا سوژه های ناب طبیعی و روستایی را از دست ندهید . غروب آفتاب در میان ابر ها منظره ای دیدنی را برای شما رقم خواهد زد.روستای خوشواش هتل یا مسافرخانه ندارد اما نگران اقامتتان در آن نباشید .اگر اقامت در طبیعت را دوست دارید ، می توانید در خوشواش مکان مناسبی برای کمپینگ در طبیعت پیدا کنید و چادر بزنید و شبی رویایی را داشته باشید. اگر ماندن در خانه های محلی را ترجیح می دهید ، مردم خوشواش تعداد محدودی از خانه های خود  را در اختیار  مسافران می گذارند و به خوبی پذیرای آنها خواهند بود .

 

مسیر دسترسی به روستای خوشواش

۱- کیلومتر چهل جاده هراز ( آمل به تهران) از طریق جاده بلده »» پس از طی حدود ۱۱ کیلومتر به تیرساق و پس از طی ۱۸ کیلومتر ازطریق جاده ی فرعی به روستا خواهید رسید مسیر پایانی پیچ در پیچ و مه گیر است و هنگام عبور از آن باید بسیار احتیاط کرد. این مسیر بهترین راه دسترسی به خوشواش است زیرا مسیر خاکی کمتری دارد و از سوی دیگر بسیار سرسبز و باصفاست .
۲- در جاده هراز بعد از شرکت آمولو (کیلومتر ۶۰) به سمت فرعی “هلی چال” بروید و پس از گذر از روستای “کپین” ، روستای “خوشواش” خودنمایی می کند . دقت کنید جاده خاکی این مسیر زیاد است اما در صورتی که ترافیک جاده هراز زیاد باشد ، بهترین مسیر برای رسیدن به روستا محسوب می شود ( در صورت بارش برف بهتر است از این مسیر نروید)
۳-طی این مسیر تنها برای آفرودسواران میسر است:
از چمستان حرکت کنید و پس از گذر از  واز و گزنا سرا به خوشواش وارد شوید.

ویدئو

پاسخ دهید

اقامتگاههای نزدیک