بازنشانی گذرواژه

Your search results
آذر 7, 1397

دسترسی به مکان

جزئیات

 

دوهزار نام یک منطقه ی توریستی از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن است که در شمال ایران قرار دارد. آب و هوای دوهزار معتدل کوهستانی با تابستان‏های مطبوع و زمستان‏ های نسبتاً سرد است. این منطقه فوق ‏العاده زیبا است و چشم ‏اندازه‌ای بدیع کوهستانی، چمن‏زار و جنگل ‏های مرتفع جلگه ‏ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏ گردی با جاذبه ‏های متنوع است. مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی سخن می‏گویند.

 

جنگل دو هزار- شمالستان

 

درآمد اکثر مردم روستاهای دوهزار از فعالیت‏ های زراعی، باغداری و دامداری تأمین می‏ شود. گندم، گردو، سیب، فندق از محصولات زراعی و باغی این منطقه است. پرورش گل گاوزبان نیز در مزارع روستاهای آن رایج است. دامداری از فعالیت‏ های اصلی روستاییان است و گوشت و لبنیات، از محصولات دامی روستاهای دوهزار است.

از آنجا که مردان و زنان این منطقه، در کنار فعالیت‏ های زراعی و دامداری به تولید محصولات صنایع دستی همچون چوخا، چادر شب، جاجیم، سفره، کلاه پشمی، کول‏گیر، پوستین کلاه و جوراب پشمی نیز می‏پردازند. م یتواند برای شما که علاقمند به صنایع دستی هستید جذاب باشد.

از هر مسیری که بخواهید به جنگل بزنید، بخش خرم‌آباد در پنج کیلومتری تنکابن ورودی شما است. از خرم‌آباد هر نقطه‌ای را که برای ورود به جنگل انتخاب کنید، باید ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر ماشین‌سواری کرد تا به ورودی جنگل رسید.

جنگل دو هزار- شمالستان

 

دریاسر

 به این منطقه که برسید، جنگل تمام می‌شود و به دشتی وسیع خواهید رسید که در تابستان آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. وجود کوه‌های زیبای تنگ لات‌خان بن، سیاه‌کل و کل ‌تلا، همچنین چشمه‌ها و رودهای پرآب، دریاسر را به یکی از جاذبه‌های گردشگری، تبدیل کرده است. این دشت پر از درخت‌های ازگیل و آلوچه جنگلی است که می‌توانید در فصل میوه از آن‌ها برای خودتان بچینید. بهتر است کمی در دریاسر استراحت کنید.  بعد از دریاسر حدود یک ساعت مسیر  پیش روی شما است تا به منطقه «هرسنگ» برسید.

 

جنگل دو هزار- شمالستان

 

هرسنگ

اینجا منطقه پرآبی است و چشمه‌های زیادی از آن عبور می‌کند. بعد از هرسنگ وارد جنگل می‌شوید. بهتر است کمی استراحت کنید چون بعد از اینجا پیاده‌روی سنگینی در پیش رو دارید و باید سه ساعت در مسیری جنگلی راه بروید که تقریبا تمام مسیر سربالایی و شیبدار است. بعد از آن به راه‌گردان خواهید رسید.

وینی

می‌توانید شب را همان جا چادر بزنید. اینجا گوسفندسرای چوپانان الموتی است، می‌توانید در نزدیکی محلی که ییلاق این دامداران است، شب را صبح کنید. آن بالا هوا بسیار سرد است. حتی در تابستان هم در این منطقه می‌شود برف دید. در این سرما باید چادر و کیسه خواب مناسب به همراه داشته باشید، هر چند اگر وسیله کافی نداشتید، چوپانان این منطقه از کمک به کوهنوردان و مسافران دریغ نمی‌کنند. باید حدود ساعت پنج صبح از گوسفندسرا راه بیفتید تا بقیه مسیر را زیر آفتاب نمانید. از اینجا تا خود قله سیالان حدود چهار تا پنج ساعت راه است و بیشتر مسیر سربالایی است و شیب آن در مناطقی بیشتر و در مناطقی کمتر می‌شود.

 

جنگل دو هزار- شمالستان

 

سیالان

در راه احتمالا از دریاآب که دریاچه‌ای فصلی در پای قله سیالان است هم عبور خواهید کرد. به قله که برسید، زیر سایه صخره‌ا‌‌ی استراحت کنید تا برای بازگشت انرژی کافی داشته باشید.

آدرس: این منطقه از طریق شهر تنکابن و مسیر زیبای دره دو هزار قابل دسترسی است و جاد‏ه‏ای مناسب و آسفالت دارد. به عبارت دیگر از تنکابن به سمت خرم آباد (شهر کوچکی حدود ده کیلومتر تا تنکابن ) حرکت کنید و بعد از ۱۵ کیلومتر در مسیر ۲۰۰۰ به منطقه ای به اسم قلعه گردن می رسید از آنجا مسیر دوهزار را ادامه بدهید. فاصله دوهزار از تهران ۲۷۰ کیلومتر است و از طریق جاده چالوس با زمان تقریبی ۶ ساعت امکانپذیر است.

دسته بندی: Uncategorized

ویدئو

اقامتگاههای نزدیک