بازنشانی گذرواژه

Your search results
مهر 9, 1397

دسترسی به مکان

جزئیات

نام یک چشمه پلکانی در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریاست که اثری بی نظیر در ایران به شمار می رود و مانندش در دنیا بسیار کم است. باداب سورت چشمه ای است هزاران ساله با طبقات بسیار که هر قسمت آن به رنگی در آمده و رنگ و بویی متفاوت دارد. می توان ساعت ها به این شاهکار آفرینش نگریست و از تماشایش لذت برد. شاهکاری که در سال های بسیار و با همکاری عناصر طبیعی همچون باد و آب شکل گرفته است.

باداب سورت-شمالستان

عرصه چشمه های نامیرای باداب سورت اروست به ۲۰۰ هکتار می رسد. آب چشمه در هر مسیری که به راه بیفتد پلکان ها و نقوشی را از خود بر جای می گذارد. در گذشته های دور آب چشمه بسیار زیاد بود و در وسعتی حدود ۳ هکتار، پلکان ها و آثار بسیار زیبایی وجود داشت. به سبب خشکسالی و تغییرات آب و هوایی، در ۲۰۰ سال اخیر آب چشمه به شدت کاهش یافته است و فقط بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از آن آب جریان دارد. قسمت هایی که آب وجود ندارد به رنگ سفید دیده می شود.

باداب سورت-شمالستان

 

روستای اروست در بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری از این اثر میزبانی می کند و مردمش پذیرایی خوبی از گردشگران انجام می دهند. سالانه گردشگران بسیاری به شوق دیدن این جاذبه طبیعی به سوی ساری می روند و به روستای اروست رهسپار می شوند. روستای تاریخی و بزرگ اروست چندین محله قدیمی دارد که نام یکی از آنها سورت است. این محله در گذشته های بسیار دور ناحیه ای زرتشتی نشین بود که سورت لنگه خوانده می شد. می گویند که زرتشتیان بر فراز چشمه های باداب سورت با آداب و رسوم خاصی به عبادت خداوند مشغول می شدند و بعدها به اسلام ایمان آوردند. برای همین است که اهالی روستا چشمه را متعلق به خود می دانند و برای حفظ آن تلاش می کنند. این اثر از شمال به ارتفاعات جنگلی با درختان سوزنی برگ محدود می شود و از جنوب به دره های پایین دست مشرف است. در شرق باداب سورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه‌ وجود دارد و در غرب آن نیز روستای اروست دیده می شود.

باداب سورت-شمالستان

آب چشمه باداب سورت شور و دارای دمای معتدل است. به سبب وجود  املاح و اکسید آهن خواص درمانی متعددی را برای این آب ذکر می کنند .بسیاری این جاذبه را زیباترین چشمه جهان نیز می دانند و از آن با عنوان دومین چشمه آب شور جهان یاد می کنند که پس از  چشمه پاموک‌کاله ترکیه قرار دارد. چشمه پاموک کاله به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی است که در زبان محلی آن را با نام قلعه سفید یا قصر سفید می خوانند و نسبت به چشمه های اروست وسعت و خواص درمانی کمتری دارد.

آدرس: استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، روستای اروست، جاده چشمه باداب سورت

مسیر استان مازندران: تهران – ساری – کیاسر – سه راه تلمادره – روستای اروست – باداب سورت اروست

دسته بندی: Uncategorized

ویدئو

اقامتگاههای نزدیک