بازنشانی گذرواژه

Your search results
آذر 7, 1397

دسترسی به مکان

جزئیات

در نزدیکی یک جنگل معروف به نام سیسنگان و در ۳۰ کیلومتری شرق نوشهر، یک دریاچه بکر و زیبا به نام آویدر که به دلیل احداث یک سد خاکی پدید آمده است، توجه بسیاری از طبیعت گردان و گردشگران را به خود معطوف کرده است، این دریاچه و سد به نام آویدر و یا صلاح الدین شناخته می شود و دلیل احداث آن ذخیره آی برای مصارف کشاورزی زمین های اطراف در منطقه می باشد. علاوه بر زیبایی هایی که خود این دریاچه دارد یک جزیره سبز کوچک در وسط دریاچه وجود دارد که جذابیت آن را چندین برابر کرده است و نشان می دهد که این تپه مانند قبل از احداث سد خاکی نیز وجود داشته و با احداث آن خودنمایی کرده است.

دریاچه آویدر- شمالستان

محوطه ی اطراف دریاچه پوشیده از درخت است و مناظر جنگلی زیبایی را پیش چشم شما قرار می دهند. قدم زدن در این فضا تجربه ای لذت بخش است که می تواند تا همیشه در ذهن شما بماند. در گشت و گذارتان می توانید تصاویری ناب از این جلوه ی طبیعت را ثبت کنید و یادگاری های خوبی را با خود به خانه ببرید.

همچنین در گوشه و کنار دریاچه آویدر چشم انداز بی نظیری از طبیعت وجود دارد که شما را وادار به عکاسی و ثبت این لحطات کمیاب می کند. این دریاچه دارای نواحی هموار در بخش های جنگلی برای نشتن و برپا کردن یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه می باشد و شما می توانید از این موقعیت نهایت استفاده را ببرید پس قبل از رفتن به این مقصد همه ملزومات یک پیک نیک دلچسب را با خود به همراه داشته باشید. در محوطه ی این دریاچه نیز سرویس های بهداشتی، تعدادی آلاچیق، یک رستوران محلی کوچک و یک بوفه وجود دارد.

یکی از ویژگی های کم نظیر این دریاچه وجود یک جزیره ی سبز رنگ در میان آب  است. این جزیره در میان رنگ آبی دریاچه می درخشد و جلوه گری می کند. وجود این جزیره نشان میدهد که پیش از احداث سد و آبگیری آن، یک تپه در این قسمت وجود داشته است.

دریاچه آویدر- شمالستان

با فاصله ای که این دریاچه از دریا دارد و در یک منتطقه کوهستانی واقع شده است، پس رطوبت هوا به نسبت سایر نقاط مازندران کمتر می باشد، چرا که از سطح دریا ۱۲۵ متر ارتفاع دارد و دارای یک آب و هوای خنک و مطبوع به ویژه در شش ماه ابتدایی سال است. بنابراین در فصل های بهار و تابستان طرفدار بیشتری دارد زیرا متاثر از آب و هوای کوهستانی است. اما در فصل پاییز شبیه به بسیاری از نقاط سرسبز مازندران جلوه ای دیگر از رنگ های متنوع دارد و پوشش گیاهی این منطقه هزار رنگ است که بر زیبایی های آن می افزاید و در نهایت در فصل زمستان و به دلیل بارش برف و البته در نظر داشتن یک منطقه کوهستانی، منظره ای متفاوت را خواهید دید.

دریاچه آویدر- شمالستان


مسیر دسترسی به دریاچه سد آویدر

اگر از چالوس به سمت نوشهر حرکت می کنید بعد از نوشهر، در حالی که حدود ۱۰ کیلومتر از پارک جنگلی سی سنگان گذشته اید، در سمت راست و نرسیده به روستایی بنام صلاح الدین کلا تابلویی را خواهید دید که رویش نوشته سد خاکی همان جا مسیرتان را تغییر دهید و به سمت جنوب برانید. به عبارتی کمی بعدتر از پارک جنگلی سی سنگان شهر کوچکی به اسم صلاح الدین کلا قرار دارد، و جاده سد خاکی آویدر درست بین این دو مکان قرار دارد. طول این جاده تا سد آویدر حدود ۵ کیلومتر می باشد که بیشتر آن آسفالت است. قبل از رسیدن به سـد آویدر، از دو روستای تاج الدین کلا و ملّاکلا می گذرد.

ویدئو

پاسخ دهید

اقامتگاههای نزدیک