بازنشانی گذرواژه

Your search results
مرداد 13, 1398

دریاچه چورت

دسترسی به مکان

جزئیات

دریاچه چورت در موقعیت جغرافیایی N362220 و E533001 در استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. دریاچه چورت در شمال شرقی استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. وسعت این دریاچه حدود ۲٫۵ هکتار است و محلی ها به آن، دریاچه میانشه هم می گویند اما به دلیل نزدیکی آن به روستای چورت به این نام خوانده می شود.

زمانی که آب دریاچه پایین می آید، باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند پدیدار می شود و منظره زیبایی را ایجاد می کند که شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید.

دریاچه چورت یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که دیدار از آن آرامشی خاص به همراه دارد. دریاچه‌ای که با حضور در اطراف آن برای ساعتی هم که شده می‌توانید خودتان را از هیاهوی زندگی تکراری شهری دور کنید. ین دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است که برای رسیدن به آن می توانید مسیر جنگلی را در پیش بگیرید و لذت پیاده روی در میان درختان انبوه را هم تجربه کنید. البته این مسیر مجهز به استراحتگاه و سرویس های بهداشتی است و همین از سختی پیاده روی هایتان کم خواهد کرد!  

این دریاچه در شکاف دره ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را پوشش های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است.از این دریاچه با عنوان میانشه هم نام برده می شود.

نام اصلی دریاچه چورت، میانشه است ولی به دلیل فاصله کمش با روستای چورت به این نام خوانده می‌شود. هوای مه آلود اطراف دریاچه، درختانی که تا تنه در آب فرو رفته‌اند، صدای حیوانات و پرندگانی که در سکوت جنگل حکمفرماست، از چورت، دریاچه ای ساخته که انگار فرسنگ ها با آب و هوای خشک ایران فاصله دارد. باور نمی‌کنید؟ خودتان ببینید.

دریاچه چورت یکی از معدود دریاچههای ایران است که در دل جنگل قرار دارد و سد خاکی آن را ایجاد نکرده بلکه در اثر عوامل محیطی ایجاد شده است و راه ناهموار رسیدن به دریاچه مانع از حضور گردشگران به حاشیه آن نشده است. این دریاچه از حدود سال ۱۳۸۹ وارد جاذبه های اصلی منطقه شد. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی است و ژرفای آن با توجه به میزان بارش های فصلی متغیر است. ماهی های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده است.

دریاچه چورت ( میانشه ) و شکل گیری آن

در سال ۱۳۱۸ زلزله ای در منطقه رخ داد بعد آز آن بر اثر رانش زمین و بسته شدن مسیر آب چشمه های اطراف، دریاچه ای به وجود آمد که همه اهالی این روستا را مبهوت خود کرد. دریاچه ای که به خواهرخوانده دریای مازندران معروف شد با ۲٫۵ هکتار وسعت در فاصله ده کیلومتری روستای چورت در استان مازندران در میان جنگل های زیبا و بکر روستای چهاردانگه، همان روستایی که چشمه های باداب سورت قرار دارند ، واقع شده است.

قایق سواری در دریاچه چورت

با توجه به شرایط آب این دریاچه، قایق سواری در میانشه انتخاب مناسبی برای علاقه مندان به این تفریح مهیج است. می توان سوار بر قایقی شد و به میان آب دریاچه رفت. دقایقی همان جا توقف کرد و تنها از زیبایی ها لذت برد. این تفریح هم می تواند هیجان انگیز باشد و هم آرامش بخش… بدون شک میان آب دریاچه، آرامشی وجود دارد که باید از نزدیک آن را لمس کرد. البته در دریاچه چورت (میانشه) جایی برای اجاره ی قایق وجود ندارد و دوستداران این ورزش خودشان قایق های بادی با خود می آورند و از آن ها استفاده می کنند.

مسیر دسترسی از ساری

جهت دسترسی از ساری پس از طی ۲۳ کیلومتر به روستای تاکام میرسید،مسیر سمت چپ (که به سمت شرق میرود) را ۱۹ کیلومتر ادامه دهید تا قبل از پل روی رودخانه به ورودی جاده برسید.پس از طی مسافت ۱۵ کیلومتر به روستای چورت میرسید.فاصله روستای چورت تا دریاچه ۱۰ کیلومتر و خاکی است .

ویدئو

پاسخ دهید

اقامتگاههای نزدیک