بازنشانی گذرواژه

Your search results
مرداد 12, 1398

آبشار شاهاندشت

دسترسی به مکان

جزئیات

آبشار زیبای شاهاندشت

گوشه به گوشه استان مازندران دارای مناظر و زیبایی های منحصر به فردیست که چشمان هر بیننده ای را مبهوت خود می کند. در گوشه ای از این خطه سرسبز، آبشاری مرتفع، رقص کنان به سمت شما سرازیر می شود. اگر هنوز هم برای سفر به این منطقه دچار شک و تردید هستید، کافیست از کسانی که قبلا به این مکان سفر کرده اند، درباره آن سوال کنید یا نیم نگاهی به عکس های آن بیاندازید.

آبشار شاهاندشت مرتفع ترین آبشار استان مازندران و دومین آبشار بلند ایران از نظر ارتفاع است که در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

این آبشار در ۹۶ کیلومتری تهران در جاده هراز و ۶۵ کیلومتری شهر آمل و در ارتفاعات روستای زیبا و باصفای شاهاندشت جا خوش کرده است. این منطقه دارای مجموعه ای از آبشارهاست که بلندترین و البته راحت ترین آبشار از نظر دسترسی، همین آبشار اصلی شاهاندشت می باشد. آبشار زیبای شاهاندشت دارای ارتفاع تقریبی ۶۲ متر است که از بلندای صخره ای باعظمت به سمت زمین جاری شده است.

نزدیکی آبشار شاهاندشت به کلان شهر تهران، فاصله نسبتا کم این آبشار از جاده هراز، عدم نیاز به پیاده روی زیاد یا کوه پیمایی، زیبایی وصف ناپذیر این منطقه و عظمت و طراوت خود آبشار شاهاندشت، باعث شده است تا قابلیت های این منطقه برای جذب گردشگر به طور چشم گیری افزایش یابد. سفر به قصد دیدن این آبشار، به خلق لحظات و خاطراتی خوش در کنار خانواده یا دوستانتان می انجامد.

آب تنی و آب بازی یکی از هیجان انگیز ترین فعالیت هایی است که می توانید در آبشار شاهاندشت تجربه کنید. البته به یاد داشته باشید که یک دست کامل لباس اضافه به همراه خود ببرید. مگرنه مجبور خواهید شد در هوای خنک اطراف آبشار با همان لباس ها سر کنید.

اگر از دوستداران هنر عکاسی و به خصوص عکاسی از طبیعت هستید، این مکان می تواند برای شما سوژه های بی شماری را برای خلق عکس هایی ناب ایجاد کند. البته مراقب باشید! دوربین شما ضد آب نیست.

در سفر به این منطقه، لذت پیکنیک در کنار خانواده را فراموش نکنید. زیر سایه درختان، زیرانداز خود را پهن کنید و بساط جوجه و کباب خود را به پا کنید!

اگر با همسر خود به این منطقه سفر کرده اید، پیاده روی در طبیعت زیبای روستای شاهاندشت می تواند برای شما و همسرتان بسیار دلچسب باشد. پیاده روی در طبیعت زیبای این روستا باعث می شود تا لحظاتی از دغدغه های زندگی معمول خود خارج شوید و به طول عمر شما می افزاید!

همچنین، در بالای این آبشار، یکی از قلعه های تاریخی و عظیم البرز و ایران جا خوش کرده است. بنایی باشکوه که بر بلندای صخره ای به ارتفاع حدود ۲۲۰ متر و با لاشه سنگ های کوچک و بزرگ و ملات ساروج و سنگ ساخته شده است. پیرامون تاریخ احداث قلعه اطلاعات دقیقی در دست نیست و لی برخی از بومیان منطقه پیشینه آن را به قبل از اسلام و ۳۰۰۰ سال قبل نسبت می دهند.

همچنین گفته اند که این قلعه متعلق به حکام پادوسبانیان است که به رویان، نور، کجور و رستمدار حکومت داشتند.  گفته می شود که این قلعه توسط شاه عباس صفوی در سال ۱۰۰۵ هجری، فتح گردیده است و پس از آن با اصلاحاتی که در شکل بنا ایجاد شده، به شکل کنونی خود درآمده است.

از نظر مهندسی و هنر معماری، این قلعه طراحی بسیار جالبی دارد. گفته می شود که هیچ راه ورودی به قلعه وجود نداشته، و تنها ورود به آن تونلی بوده که در دل کوه کنده بودند. البته امروزه از این تونل اثری به جای نمانده است. در حال حاضر بازدید از قلعه کمی مشکل است و گردشگران و کوه نوردان با امکانات و رعایت موارد ایمنی، می توانند از دیواره جنوبی قلعه به داخل آن صعود کنند.

روستای شاهاندشت، تنها گوشه ای از قدمت چندین هزار ساله مازندران است. زیبایی های طبیعی این منطقه، آبشار مرتفع و زیبای شاهاندشت و قلعه تاریخی ملک بهمن در کنار هم، یکی از جاذبه های مهم گردشگری نزدیک به تهران را خلق کرده اند. امید است که با رعایت موارد مربوط به محیط زیست و گردشگری پایدار، زیبایی های این منطقه را برای آیندگان حفظ کنیم.

مسیر دسترسی به آبشار شاهاندشت

در حدود ۹۶ کیلومتری این جاده و در منطقه ای به اسم لاریجان، پل معروف وارنا نمایان خواهد شد. پس از عبور از پل و بلا فاصله، به سمت راست بپیچید. در ادامه این مسیر و پس از طی چند کیلومتر به روستای زیبای شاهاندشت خواهید رسید. خودروی خود را در پارکینگ این روستا پارک کنید و باقی مسیر را با پای پیاده تا آبشار طی مسیر کنید. البته زیاد نگران نباشید. پیاده روی شما بیش از ۱۵ دقیقه طول نمی کشد. در طی مسیر هم تابلوی های راهنما، راه را به شما نشان خواهند داد.

ویدئو

پاسخ دهید

اقامتگاههای نزدیک